Zanieczyszczenia w powietrzu

Mamy coraz większą świadomość rzeczy, których nie możemy zobaczyć, a które mogą nam zaszkodzić. W powietrzu, którym oddychamy, unoszą się zanieczyszczenia, bakterie i alergeny. Wiele z nich może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie, zwłaszcza jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę układu oddechowego, albo astmę. Dla przykładu w Polsce na astmę cierpi prawie 2 miliony osób, czyli około 5% populacji.

Oto niektóre z najczęstszych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w Twoim domu:

ZanieczyszczenieGłówne źródłaEfekty zdrowotne
Dwutlenek azotuSpalanie gazuPrzewlekłe choroby układu oddechowego
Tlenek węglaSpalanie nafty, gazu i paliw stałych, dym papierosowyZaostrzenie choroby sercowo-naczyniowej, słaby rozwój płodu
FormaldehydWyroby z drewna prasowanego, produkty konsumenckie, rękodziełoPodrażnienie oczu, nosa i gardła
Lotne związki organiczneNowe produkty budowlane, środki czystości, sprzęt biurowy, produkty konsumenckiePodrażnienie oczu, nosa i gardła, ból głowy, senność
Dym tytoniowyPalenie tytoniuPodrażnienie oczu, nosa i gardła, zaostrzenie astmy, przewlekła choroba układu oddechowego, rak płuc
Roztocza kurzu domowegoRoztocza w pościeli, dywanach, meblachZaostrzenie astmy, zapalenie nosa
Zarodniki pleśniŁazienki, wilgotne pomieszczenia, parapety, rośliny domowe, słabo wentylowane obszaryZaostrzenie astmy, podrażnienie nosa
Sierść zwierząt domowychKoty i psyZaostrzenie astmy i kataru siennego

Powyższe substancje mogą znajdować się w wielu zakamarkach Twojego domu, więc powinieneś być czujny. Co więcej, najczęściej używane urządzenia mogą je zawierać, zwłaszcza klimatyzator. To dlatego panuje przekonanie, że klimatyzator ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednakże ma to bardziej związek z brudnym klimatyzatorem niż z klimatyzacją samą w sobie. Jeśli interesują cię mity na temat klimatyzacji to zapraszamy do wpisu mity i błędne przekonania na temat klimatyzacji.

Jak oddychać zdrowym powietrzem w domu

Chociaż mamy niewielki wpływ na jakość powietrza na zewnątrz, możemy wprowadzić zmiany we własnych domach, które wpłyną na zanieczyszczenia w powietrzu, mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie . Możesz wykonać kilka prostych czynności:

  1. W godzinach, kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, zamknij okna w swoim domu. Zapobiegnie to przedostawaniu się szkodliwych substancji do domu i zanieczyszczaniu powietrza.
  2. Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniu dzięki zastosowaniu jednostki HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja).
  3. Upewnij się, że regularnie czyściłeś filtry w urządzeniach HVAC. Spraw, aby ich czyszczenie było równie ważne, jak mycie podłogi, czy wycieranie kurzu. Jednakże filtry są przeznaczone tylko do wychwytywania organizmów o wielkości około 50-60 mikronów, które można zobaczyć ludzkim okiem. Dlatego ważny jest kolejny punkt.
  4. Przynajmniej raz w roku zlecaj profesjonalnej firmie czyszczenie całego systemu HVAC.
Zanieczyszczenia w powietrzu

Dlaczego warto korzystać z HydroKleen?

HydroKleen jest firmą świadczącą usługi czyszczenia klimatyzatorów zgodnie z najwyższymi standardami. Po pierwsze nasi technicy przetestują i zdezynfekują Twoje urządzenie. Ponadto specjalizujemy się w czyszczeniu i odkażaniu systemów klimatyzatorów ściennych, kasetonowych, sufitowych, a nawet kanałowych. Jesteśmy zatwierdzeni przez program National Asthma Council Australia’s Sensitive Choice Program w zakresie naszych środków czyszczących i procesu czyszczenia. Nasz wyspecjalizowany proces czyszczenia i zabezpieczania zapobiega ponownemu rozwojowi pleśni na zwojach przez gwarantowany okres 12 miesięcy. Polecamy inny nasz artykuł 5 oznak, że Twój klimatyzator wymaga wyczyszczenia. Dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz!