Klima powoduje przeziębienia! (Fakt czy mit?)

Świadcząc nasze usługi serwisowe i montażowe, napotykamy często na różne opinie na temat klimatyzatorów, w tym opłacalności ich użytkowania czy wpływu na zdrowie. Bardzo często okazuje się, że są to plotki, które rodzą się z niezrozumienia zasady działania tych urządzeń, doświadczeń z nieprawidłowo wykonanymi montażami czy nieprofesjonalnym serwisem. W tym artykule omówimy jeden z najpopularniejszych mitów głoszących, że klimatyzacja powoduje przeziębienia.

Krążące w powietrzu drobnoustroje, takie jak wirusy i bakterie, dostają się do naszego organizmu i powodują przeziębienia. Najczęściej latem użytkownicy klimatyzacji narzekają na katar, ból zatok i suchy kaszel. Czy w związku z tym rzeczywiście klimatyzatory szkodzą naszemu zdrowiu? Tak! Mogą się one przyczynić do rozwoju drobnoustrojów, ale tylko wtedy, gdy źle z nich korzystamy.

Nie dbamy o regularną wymianę lub czyszczenie filtrów powietrza

Producenci zdają sobie sprawę, że z ich urządzeń korzystają zarówno dzieci jak i dorośli, ale także osoby starsze, alergicy i osoby podatne na choroby układu oddechowego. W związku z tym klimatyzatory są dzisiaj wyposażone fabrycznie lub mają możliwość doposażenia ich w specjalne filtry dopasowane do zapotrzebowania konkretnego użytkownika.

Do filtrów takich należą na przykład (katalog Gree 2020, str. 12,13):

Zbyt mocno się chłodzimy

Ważne jest, aby w upały nie zmniejszać nadmiernie temperatury. Różnica zewnętrznej i wewnętrznej nie powinna przekraczać 5 do 7 Kelwinów. Jeśli na zewnątrz mamy 30 stopni to, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu nie powinniśmy zmniejszać nastawy termostatu poniżej 24, ewentualnie 23 stopni Celsjusza. Sprawi to, że powietrze nie będzie także zbyt wysuszone, co wpływa pozytywnie na stan błon śluzowych nosa.

Pozwalamy klimatyzacji dmuchać zimne powietrze bezpośrednio na nas

Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na strumień zimnego powietrza, ponieważ jest ona niekorzystna dla naszego komfortu i zdrowia. O ile to możliwe, kierownice poziome i pionowe (żaluzje i lotki) warto skierować w taki sposób, aby urządzenie na nikogo nie dmuchało. Mamy również możliwość zredukowania obrotów wentylatora. Nawet najtańsze i najbardziej ubogie w funkcje urządzenia posiadają przynajmniej trzy prędkości wentylatora do wyboru.

Nie utrzymujemy urządzenia w czystości

Klimatyzator musi być regularnie serwisowany, podobnie jak każde auto. Oprócz regularnego wyczyszczenia filtrów w jednostkach wewnętrznych zaleca się przynajmniej raz w roku – a maksymalnie raz na dwa lata, jeśli korzysta się z urządzenia bardzo rzadko – zamówić serwis, który dokładnie wyczyści urządzenie z wszelkich zanieczyszczeń stałych, drobnoustrojów, pleśni, śladów grzyba oraz zastosuje dezynfekcję. 

Trzeba jednak uważać na “tani serwis” – zobacz, czy grafika wygląda znajomo. 

W przypadkach skrajnego zaniedbania wentylator całkowicie zmienia swój kolor, np. z niebieskiego na czarny, dlatego warto zapamiętać jego fabryczny kolor.

Jeśli spotkałeś się z taką praktyką - zerknij po serwisowaniu do wnętrza urządzenia:

W każdym micie jest chociażby ziarno prawdy. Klimatyzatory w pewnym sensie mogą być przyczyną kataru, kaszlu czy innych objawów chorobowych, ale tylko pośrednią. Jeśli masz wrażenie, że Twoje urządzenie jest powodem, dla którego częściej sięgasz po chusteczki lub musisz ciągle zasłaniać usta, może przyszedł czas na fachowe czyszczenie? Pozbądź się prawdziwych winowajców, którymi najczęściej są kolonie grzybów i pleśni czyhające w Twoim urządzeniu! Zapraszamy do skorzystania z usług HydroKleen.