Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzator może być bardzo dobrą inwestycją dla Twojego domu czy firmy. Przed zakupem warto rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego rozwiązania. Najprawdopodobniej zwróciłeś uwagę na wartość sprzętu jak i jego energochłonność, ale czy rozważyłeś inne czynniki? W tym wpisie pokażemy Ci na co jeszcze warto zwrócić uwagę, abyś miał większą wiedzę jaki klimatyzator wybrać.

Trzy kwestie, które dobrze wziąć pod uwagę szukając klimatyzatora dla siebie.

Jak głośno pracuje?

Jaki klimatyzator wybrać?

Różni producenci, modele i wielkości urządzeń emitują inne poziomy hałasu. Jest to parametr szczególnie ważny, gdy jednostka wewnętrzna miałaby być zamontowana np. w sypialni. Co z tego, że będziesz miał optymalną temperaturę dla snu, jeśli nie będziesz mógł spać z powodu zbyt głośno szumiącego wentylatora jednostki wewnętrznej? Co więcej, Twoim sąsiadom może przeszkadzać warcząca sprężarka jednostki zewnętrznej.

Jakiej wydajności chłodniczej / grzewczej? Czy im większy klimatyzator, tym lepszy?

Jaki klimatyzator wybrać?

Warto pamiętać, że nominalna wydajność klimatyzacji powinna być jak najbliższa realnemu obciążeniu chłodniczemu lub grzewczemu (w zależności od głównego przeznaczenia sprzętu). Urządzenie przewymiarowane będzie niepotrzebnie drogie w zakupie oraz w eksploatacji (notabene będzie głośniejsze). Z kolei, klimatyzator o zbyt małej wydajności może nie zapewnić temperatur komfortu w chwilach, gdy będzie najbardziej potrzebny. Zazwyczaj dla szacunkowego obliczenia wydajności chłodniczej można przyjąć 40W/m3 lub 100W/m2 przy standardowej wysokości pomieszczenia (około 2,7m).

Mamy zatem następujący wzór: Q = V * q, gdzie Q – moc chłodnicza wyrażona w watach, V – kubatura wewnętrzna pomieszczenia wyrażona w metrach sześciennych oraz q – zapotrzebowanie jednostkowe wyrażone w watach na metr sześcienny.

Na przykład:
Sypialnia ma wymiary 5m na 6m i wysokość 2,7m. Orientacyjnie, wydajność będzie wynikiem następującego iloczynu: 5 * 6 * 2,7 * 40 = 3 240 W.
Najprawdopodobniej jest potrzebny klimatyzator o nominalnej mocy chłodniczej 3,2 kW. Zawsze warto jednak zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów, i to im zlecić dobór.

Jak i kto będzie go czyścił?

Jeśli myślałeś, że klimę wystarczy zamontować i potem nic przy niej nie robić, nie jesteś sam. Szkoda jednak, że to nieprawda. Jeśli Twój klimatyzator jest używany regularnie, potrzebuje on przynajmniej raz w miesiącu mieć wyczyszczone filtry powietrza. W instrukcji obsługi, którą wręczył Ci instalator, jest wytłumaczone jak to zrobić. Ponadto zaleca się, aby przynajmniej raz w roku wyczyścił go profesjonalista. Na elementach wewnętrznych, do których nie ma dostępu, a czego nie widać z zewnątrz, gromadzi się brud i kurz oraz rozwijają się pleśnie, grzyby, bakterie, roztocza. Opcjonalne filtry (np. z jonami srebra, katechinowy, fotokatalityczny, węglowy czy antybakteryjny) to jedynie dodatki, które nie spowodują, że urządzenia nie będzie trzeba czyścić. Notabene, koszty serwisowania różnią się w zależności od typu jednostki wewnętrznej. Względnie najłatwiej i najtaniej jest utrzymywać w czystości jednostki ścienne, natomiast konserwacja klimatyzatorów kasetonowych, podsufitowych i kanałowych wymaga większych nakładów pracy.

Jaki klimatyzator wybrać?

HydroKleen specjalizujemy się w dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych split. Posiadamy niezbędną wiedzę, umiejętności i wyposażenie, co pozwala nam wykonać każdą usługę sprawnie i na najwyższym poziomieOddychaj Zdrowym Powietrzem z nami.

Jeśli wiesz już jaki klimatyzator wybrać, a nie masz pomysłu kto może Ci go zamontować, zapraszamy do skorzystania z usług Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja.