Mity i błędne przekonania na temat klimatyzacji

Szukając informacji w internecie, można natrafić na wiele sposobów, w jaki sposób efektywnie wykorzystać klimatyzację. Niestety, jest tam wiele mitów, które mogą prowadzić do problemów z klimą i niepotrzebnie obciążyć twój portfel! Oto kilka błędnych przekonań, które są często powielane.

1. Im większy klimatyzator, tym lepiej.

Jeśli chodzi o klimatyzatory lepiej dobrać odpowiedni rozmiar dla twojego pokoju, niż zakupić jednostkę o największej mocy, na jaką cię stać. Za duże urządzenie wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, ponadto będzie zużywało więcej energii elektrycznej. Ponadwymiarowa klima jest również mniej skuteczna w osuszaniu powietrza.

2. Używanie klimatyzacji prowadzi do przeziębienia lub grypy.

Mity i błędne przekonania na temat klimatyzacji

Popularne mity na temat klimatyzacji dotyczą zdrowia.. Klima nie prowadzi bezpośrednio do przeziębienia czy grypy, jednakże brudny klimatyzator może wywołać podobne symptomy. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenie mikrobiologiczne przechodzi przez brudny filtr do powietrza, którym oddychasz. Objawy takie jak: bolące gardło, zatkany nos i katar mogą być związane z brudnym urządzeniem. Więcej informacji na temat wpływu jakości powietrza na zdrowie można przeczytać we wpisie oddychaj zdrowym powietrzem!

3. Dobrze jest wyłączyć klimatyzator, kiedy opuszczasz dom.

Mity i błędne przekonania na temat klimatyzacji

Opuszczając dom jedynie na kilka godzin, nie warto wyłączać klimatyzacji. Ilość energii potrzebnej do ponownego schłodzenia (lub ogrzania) domu jest znacznie większa niż do utrzymania pożądanej temperatury. Z kolei dłuższe okresy nieobecności mogą wymagać użycia programowalnego termostatu. Kiedy jesteś poza domem, nastawę można zwiększyć  (lub obniżyć w przypadku ogrzewania), a następnie dostosować ją do pożądanej temperatury tuż przed twoim powrotem.

4. Wystarczy tylko wyczyścić filtr.

Aby zredukować zanieczyszczenie mikrobiologiczne i nadmierne koszty energii związane z eksploatacją brudnego i zakurzonego klimatyzatora, niezbędne jest regularne czyszczenie i dezynfekcja. Obejmuje to nie tylko filtr, ale również wentylatory, wymienniki ciepła i odpływy skroplin. Serwis klimatyzacji HydroKleen pomoże ci zaoszczędzić na rachunku za prąd, zmniejszyć zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz pozwoli twojej maszynie dłużej pracować.

Mity i błędne przekonania na temat klimatyzacji
Twój lokalny technik HydroKleen jest ekspertem w zakresie konserwacji twojej klimatyzacji. Skontaktuj się z naszym przyjaznym zespołem już dziś, aby zarezerwować następne czyszczenie!

Mamy nadzieję, że podane mity na temat klimatyzacji okażą się dla Ciebie przydatne. Jeśli jeszcze jej nie masz, zapraszamy do skorzystania z usług Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja.