Kapiąca woda z jednostki wewnętrznej klimatyzatora
Kapiąca woda z jednostki wewnętrznej klimatyzatora Kluje.com

Z klimatyzatora kapie woda!

W ostatnim punkcie poprzedniego wpisu pt. „Nie dotykaj pilota” wymieniliśmy czynności, które powinny obejmować konserwacje klimatyzatora – m.in. czyszczenie tacy i odpływu skroplin. Dlaczego nie warto o tym zapominać? W tym tekście kilka słów więcej o jednej z najczęstszych awarii klimatyzacji split – wycieku wody z jednostki wewnętrznej.

Włączasz klimę, ustawiasz tryb chłodzenia i pożądaną temperaturę. Chcesz odpocząć od upału. Niestety, po pewnym czasie z klimatyzatora kapie woda – cieknie po obudowie na podłogę lub gorzej – tworzy się zaciek na ścianie! W tej sytuacji, aby uniknąć zniszczeń, należy urządzenie wyłączyć i wezwać serwis klimatyzacji.

Przyczyny wycieku wody z klimatyzacji

Zatkany odpływ skroplin

Filtry jednostki wewnętrznej, nawet jeśli są czyszczone przez użytkownika raz w miesiącu, nie zatrzymują wszystkich drobin. Wiele cząstek dostaje się do wnętrza urządzenia. Lwia część z nich osadza się w tacy skroplin. Problem może się potęgować, gdy zaczną się w niej rozwijać kolonie pleśni i grzybów, które dodatkowo utrudniają odprowadzenie wody. Jeśli króciec odpływowy ulegnie zatkaniu, skropliny będą wylewać się przez górną krawędź tacy.

Nieumiejętny przegląd klimatyzatora może zaognić sytuację – niewypłukany środek chemiczny może wytworzyć osad, który dodatkowo zatrzymuje kondensat.

Uszkodzona lub brudna pompa kondensatu

Nie każda pompka skroplin jest podłączona w taki sposób, że na wypadek awarii spowoduje niezwłoczne wyłączenie klimatyzatora. Z tego powodu zdarzają się sytuacje, w których nieprawidłowość w działaniu pompy skutkuje wyciekiem wody z urządzenia.

Mogą to powodować zanieczyszczenia (zatkany filtr na ssaniu pompki lub zawieszony pływak), bądź też uszkodzenia mechaniczne / elektryczne.

Jeśli klimatyzator posiada w pompkę skroplin, to jego konserwacja powinna obejmować również czyszczenie jej komponentów. Nierzadko zdarza się, że pompa musi zostać wymieniona przedwcześnie na nową, ponieważ nigdy nie była konserwowana. Jest to wydatek co najmniej kilkuset złotych.

Oblodzony parownik

Jeśli temperatura powierzchni chłodnicy klimatyzatora utrzymuje się poniżej 0 st. C, ulega ona zaszronieniu lub oblodzeniu. Kilka czynników może to powodować. Najczęstsze sytuacje to:

  • niedobór freonu,
  • awaria wentylatora jednostki wewnętrznej,
  • urządzenie jest silnie zanieczyszczone, przez co przepływ powietrza jest bardzo utrudniony: filtry brudne, łopatki wentylatora oblepione, wymiennik ciepła zatkany.

Parownik (inaczej chłodnica) jest zbudowany z wężownicy miedzianej i aluminiowych lameli (cienkich równoległych do siebie blaszek, o przykładowym rozstawie 1,4 – 2 mm). Jeśli przepływ powietrza przez blok lamelowy jest utrudniony, temperatura powierzchni chłodnicy może spaść poniżej 0 st. C, a to spowoduje powstawanie szronu lub lodu.

Rozwiązanie problemu zleć profesjonalistom

W HydroKleen jesteśmy ekspertami w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń gnieżdżących się wewnątrz klimatyzatorów: bakterii, pleśni, grzybów, szlamu blokującego odpływy skroplin, kurzu zawierającego roztocze żywiące się naskórkiem ludzkim. Naszym zadaniem jest zapewnić Klientom zdrowsze życie dzięki czystej klimatyzacji.

Jeśli nie masz jeszcze klimatyzacji, zapraszamy do skorzystania z usług Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja.