nie dotykaj pilota

Nie dotykaj pilota!

Jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu? Nastawa termostatu bywa kością niezgody w wielu biurach na całym świecie. Chcesz komuś zagrać na nerwach? Zmień temperaturę!

Niektórym osobom jest zawsze za gorąco – trzymają więc na swoich biurkach dodatkowe wentylatory. Innym jest za zimno – mają więc przy sobie lub na sobie dodatkowe warstwy ubrań. Czy zimą, czy latem, pomimo zainstalowanej klimatyzacji, panująca w pomieszczeniu temperatura nigdy nie będzie zadowalająca dla wszystkich.

Istnieje jednak ważniejszy problem klimatyzacji, który wymaga uwagi. Paradoksalnie, bardzo często zdolność urządzeń do zapewnienia komfortu termicznego od tej kwestii zależy, niezależnie od tego czy ktoś preferuje 20 stopni Celsjusza, czy może 25. Nie da się ukryć, że zadana temperatura może być utrzymana tylko wtedy, gdy klimatyzator jest sprawny. Kiedy ostatnio został przeprowadzony serwis urządzeń HVAC? Czy filtry są czyszczone regularnie (raz na kilka tygodni)? Jakie bakterie, pleśnie i grzyby żyją wewnątrz jednostki klimatyzatora, które blokują przepływ powietrza przez chłodnicę i obrastają turbinę wentylatora?

Jeśli jako przełożony zauważasz, że różne osoby z Twojego zespołu cierpią na częste przeziębienia, astmę i inne problemy z oddychaniem – przyczyną mogą być urządzenia klimatyzacyjne zainstalowane w Waszym biurze.

Jak mogę poprawić jakość powietrza wewnętrznego?

Pracodawcy mają obowiązek zagwarantowania, że środowisko, w którym przebywają ich pracownicy, będzie zdrowe. Czyste powietrze oraz odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa skutecznej pracy. Naukowcy dowiedli, że właściwe dbanie o jakość powietrza wewnętrznego wpływa pozytywnie na produktywność, dlatego odpowiedni serwis klimatyzacji jest bardzo ważny.

Wszystkie regularnie używane klimatyzatory/pompy ciepła podczas pracy stają się zainfekowane różnymi mikroorganizmami: grzybami, pleśniami i bakteriami. Jednostki wewnętrzne, zwłaszcza takie jak ścienne, kasetonowe, podsufitowe czy kanałowe, stanowią idealne mieszkania dla tego typu zanieczyszczeń, które stają się lotne za każdym razem gdy startuje wentylator.

Korzyści płynące z czyszczenia Twojego klimatyzatora

Regularny serwis klimatyzacji ma ogromny wpływ na poprawę jakości powietrza wewnętrznego. Ponadto, przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej potrzebnej do działania urządzeń nawet o 10 – 30 %. Okresowe czyszczenie filtrów (raz na kilka tygodni) jest ważne, ale najistotniejsza jest czystość powierzchni wymiany ciepła. Warto też wspomnieć, że regularnie serwisowany klimatyzator posłuży dłużej. Konserwacja zmniejsza ryzyko przedwczesnej konieczności wymiany urządzenia na nowe – pozwala dodatkowo oszczędzić pieniądze.

Ochrona sprzętu

Każdy producent klimatyzatorów informuje w karcie gwarancyjnej, że okres gwarancji obowiązuje np. przez 24, 36 lub 60 miesięcy pod warunkiem przeprowadzania regularnego serwisu i czyszczenia urządzenia. Niestety, żaden nie przedstawia właściwej metody. Szacuje się, że czas życia urządzeń nieserwisowanych często wynosi 5-10 lat, natomiast te, które są okresowo konserwowane i utrzymywane w czystości mogą służyć nawet 15-20 lat.

Z roku na rok wzrasta ilość złomowanych klimatyzatorów. Zważywszy na to, że zakup i montaż tych urządzeń jest niemałym wydatkiem, opłaca się wydłużać ich okres przydatności przez właściwie wykonywany serwis. Ostatecznie – po co wymieniać, skoro wystarczy wyczyścić?

Komu warto powierzyć serwis klimatyzacji?

Jest wiele firm zajmujących się konserwacjami urządzeń HVAC (najczęściej jako uzupełnienie dla ich usług związanych z montażem), które podają się za ekspertów. Zanim jednak zlecisz komuś serwis klimatyzacji, zapytaj co dokładnie będzie wykonywane. Upewnij się, że będzie on obejmował:

  • demontaż i mycie obudowy oraz filtrów jednostki wewnętrznej,
  • czyszczenie i dezynfekcję wymiennika ciepła (parownika – chłodnicy), wentylatora, kierownic powietrza i żaluzji, tacy ociekowej i odpływu skroplin,
  • czyszczenie jednostki zewnętrznej (zwłaszcza wymiennika ciepła – skraplacza),
  • oczyszczenie na sucho / odkurzenie komponentów elektrycznych,
  • sprawdzenie i porównanie podstawowych parametrów pracy przed i po czynnościach serwisowych, takich jak temperatura i prędkość wylotowa powietrza.

Jeśli czyszczenie klimatyzacji nie zostało wykonane prawidłowo, pleśń, bakterie i grzyby bardzo szybko odbudują swoje kolonie.

Z oszczędności zdrowia, czasu i pieniędzy, zanim zaczniesz szukać firmy, która spełni powyższe kryteria, zapraszamy do skorzystania z serwisu klimatyzacjiHydroKleen:

  • opatentowanej technologii gwarantującej odgrzybienie Twojego klimatyzatora,
  • jedynej metody posiadającej aprobatę NACA (ang. National Asthma Council Australia, tłum. Australijska Narodowa Rada Astmy) w ramach programu Sensitive ChoiceⓇ,
  • globalnego lidera w branży, posiadającego ponad trzydziestu franczyzobiorców na rynku australijskim oraz kilkudziesięciu licencjonowanych partnerów na całym świecie, których liczba cały czas rośnie (chociażby w Europie już jesteśmy obecni w Polsce, Francji, Szwecji, Norwegii, Szkocji, Słowenii, Grecji oraz na Cyprze), co notabene świadczy o wielkim zapotrzebowaniu rynku.

Zwiększ produktywność i zredukuj częstotliwość zachorowań w Twojej firmie / w Twoim zespole wdrażając rozwiązania, które spowodują poprawę jakości powietrza. Zadzwoń do nas dziś, powierz nam serwis Twojej klimatyzacji i Oddychaj Zdrowym Powietrzem.