Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

W poprzednim wpisie pokazaliśmy co zrobić, aby być bardziej ekologicznym. Dzisiaj skupimy się na jednym z punktów, w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną. W 2017 roku mieszkańcy Queensland (jednego z sześciu stanów w Australii) zareagowali oburzeniem na sugestię ustawiania na termostacie 26°C, aby nie zabrakło prądu. Chociaż ta praktyka mogłaby zmniejszyć ilość zużywanej energii, jednakże mogłaby również zostać pochłonięta przez inne czynności wynikające z niewygody. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może skutkować włączaniem wentylatorów sufitowych lub stojących, aby pomóc w cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Również częste otwieranie i zamykanie drzwi lodówki, aby dostać chłodne napoje lub kostki lodu. Zmniejszenie temperatury na termostacie to nie jedyny sposób, w jaki można oszczędzać energię elektryczną. Istnieje więcej praktycznych działań, które możesz podjąć, aby zmniejszając zużycie i koszty energii.

1. Uszczelnij okna i drzwi

Jest to względnie łatwa rzecz do zrobienia dla każdego. Sprawdź swoje okna i drzwi czy nie przedostaje się przez nie powietrze. Mając schłodzone mieszkanie, wyjdź na zewnątrz i przez dotyk sprawdź, czy zimne powietrze nie ucieka przez szczeliny. Jeśli tak użyj pistoletu do uszczelniania, kup kilka uszczelek z lokalnego sprzętu lub, jeśli masz ograniczony budżet, umieść zwinięty ręcznik u podstawy drzwi.  Zrób wszystko, co możesz, aby utrzymać chłodne powietrze w domu.

2. Zasłoń rolety lub zasłony

Przenikanie ciepła przez szybę powoduje szybsze nagrzewanie pomieszczenia. Warto zainwestować w zasłony albo rolety, które jeśli zasłonisz okna narażone na światło słoneczne, pomogą utrzymać chłód w pomieszczeniu.

3. Zasadź ogród

Posiadanie własnego ogrodu, oprócz niezaprzeczalnych korzyści estetycznych, może pomóc w zachowaniu niższej temperatury. W upalny dzień każdy z nas intuicyjnie zmierza w kierunku cienia, ponieważ jest tam chłodniej. Parkujemy samochód w cieniu, aby się nie nagrzewał. Twój dom też na tym skorzysta, jeśli drzewo rzuci nań cień, co pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę. 

4. Zadbaj o izolację

Izolacja zainstalowana we wnęce sufitu poprawi temperaturę w mieszkaniu zarówno latem, jak i zimą. Uważa się, że do 25% chłodu lub ogrzewania jest tracone przez dach, na którym nie ma izolacji. Nieizolowany dom będzie wrażliwy na zmiany temperatur.

5. Wyczyść klimatyzator

Kiedy ostatnio profesjonalnie wyczyszczono Twoją jednostkę? Nie chodzi tylko o czyszczenie łatwych do usunięcia filtrów, ale także kompletne czyszczenie całego urządzenia m.in. odpływu i skraplacza.  Utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie i czystości jest niezbędne do podtrzymania chłodu latem i ciepła zimą.

Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

Każdy z powyższych kroków można wykonać stosunkowo łatwo. Będziesz zużywał mniej prądu do ogrzewania lub chłodzenia domu, co przełoży się na zaoszczędzone pieniądze. Natomiast jest jeden krok, na który chcemy zwrócić szczególną uwagę. Możemy pokazać, że wyczyszczenie klimatyzatora pozwoli Ci natychmiast zaoszczędzić energię.

W jaki sposób HydroKleen może pomóc Ci oszczędzać energię elektryczną?

HydroKleen jest światowym ekspertem w zakresie serwisowania klimatyzatorów. Specjalizujemy się w jednej rzeczy i robimy to dobrze. Czyścimy i odkażamy systemy typu split oraz jednostki kasetonowe. Kiedy oddasz klimatyzator do serwisu naszym specjalistom, zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ urządzenie będzie pracować wydajniej.

Przykładowo firma HydroKleen wyczyściła ścienny klimatyzator typu split o mocy 3,5 kW. Przetestowaliśmy urządzenie przed czyszczeniem, a następnie monitorowaliśmy je po czyszczeniu. Rezultatem było zmniejszenie zużycia energii o 22,5%. Ten wynik jest standardowym wynikiem, który widzimy każdego dnia. Zalecamy, aby co najmniej raz w roku zlecić czyszczenie urządzenia klimatyzacyjnego.

Zadzwoń do nas już dziś +48 509 400 920 i oddychaj zdrowym powietrzem. Jeśli nie masz jeszcze klimatyzacji, zapraszamy do skorzystania z usług Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja.