Czy zabraknie nam prądu na klimatyzację?

Klimatyzatory „pożerają” coraz więcej energii na świecie.

Według raportu “Future of cooling” Międzynarodowej Agencji Energetycznej prąd pobierany przez klimatyzatory i wentylatory stanowi średnio 20% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną budynków na całym świecie – lub 10% światowego zużycia prądu. MAE twierdzi również, że w ciągu najbliższych trzech dekad ten udział klimatyzacji może się nawet potroić, stając się, po przemyśle, drugim największym sektorem całkowitego poboru energii elektrycznej na świecie. Dzieje się tak głównie za sprawą stale rosnącego zainteresowania chłodzeniem budynków w krajach rozwijających się, co wiąże się ze stałym wzrostem sprzedaży klimatyzatorów.

Co możemy z tym zrobić?

W czerwcu 2016r. w San Francisco zainicjowano kampanię “Advanced Cooling Challenge”. Miało miejsce spotkanie liderów w budowaniu strategii energetycznych na świecie. Celem tego think tanku było zaproponowanie nowych rozwiązań, które miałyby zredukować negatywny wpływ sektora klimatyzacji na środowisko oraz globalne zużycie energii.

Oczekiwanym rezultatem byłoby zwiększenie sprawności urządzeń klimatyzacyjnych o 25-30%. Taki postęp miałby bardzo znaczący wpływ na zapotrzebowanie na prąd elektryczny w przyszłości. Jednakże, biorąc pod uwagę rozwój gospodarek i tym samym rosnącą liczbę klimatyzatorów na świecie, potrzebne będą nowe źródła energii. Obecnie istniejące elektrownie nie pokryją rosnącego zapotrzebowania. Nowe źródła energii będą konieczne.

Kiedy wielkie umysły tego świata zastanawiają się nad rozwiązaniami globalnymi, jest kilka działań, które możesz podjąć aby obniżyć zużycie prądu przez klimatyzację i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy.

  1. Wybierz klimatyzator o najwyższej dostępnej klasie efektywności energetycznej, a jego montaż zleć profesjonalistom.
  2. Regularnie czyść filtry – jest to czynność łatwa i powinna być opisana w instrukcji użytkowania Twojego urządzenia. Zazwyczaj wystarczy to zrobić raz w miesiącu.
  3. Dopilnuj, aby Twój klimatyzator był właściwie serwisowany. Powierz specjalistom wyczyszczenie wszystkich kluczowych elementów Twojego urządzenia: nie tylko obudowy i filtrów, ale przede wszystkim wymiennika ciepła, wentylatora, tacy ociekowej z odpływem skroplin oraz jednostki zewnętrznej. Zazwyczaj wystarczy wykonać serwis raz, ewentualnie dwa razy w roku.

Dlaczego warto korzystać z usługi HydroKleen?

Opatentowana australijska technologia HydroKleen jest najbardziej profesjonalną metodą czyszczenia klimatyzatorów na świecie. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu wyposażeniu technik HydroKleen może wyczyścić w Twoim urządzeniu elementy, do których inni nie są w stanie dotrzeć. HydroKleen oferuje bezkonkurencyjną, niespotykaną do tej pory na naszym rynku usługę.